Instalacja odgromowa

instalacja-odgromowa-bg

Instalacje odgromowe, czyli tzw. piorunochrony

Instalacja odgromowa to zespół elementów takich jak uziomy, zwody odgromowe i przewody, które mają ochraniać budynek lub kompleks obiektów przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przejmują tę energię i dzięki odstępom elektroizolacyjnym bezpiecznie, bez narażenia na straty materialne, przenoszą ją do ziemi, tam ją rozpraszając.

Uderzenie pioruna powoduje napięcie kilkuset milionów woltów i natężenia 250 tysięcy amperów i w mgnieniu oka doprowadzić może do tragedii. Stanowi zagrożenie także wówczas, gdy napięcie indukowane jest przez urządzenia elektryczne i metalowe przedmioty. Dlatego nie powinno się tego bagatelizować i planując budowę oszczędzać na ochronie odgromowej, nawet gdy przepisy prawa budowlanego nie zawsze tego wymagają. Montaż instalacji odgromowej jest niezbędny w budynkach przeznaczonych do zamieszkania:

  • w zabudowie rozproszonej, gdy są wyższe niż 15 m i mają powierzchnię przekraczającą 500 m²,
  • wykonanych z materiałów palnych i pokrytych takimi materiałami jak na przykład gont lub trzcina,
  • powstałych w miejscach, które są często narażone na wyładowania burzowe, na przykład na wzgórzach.

Podczas burzy każdy metalowy element, który wystaje poza budynek, może ściągać na siebie pioruny. Aby zapobiec pożarom przez nie wywołanym, montuje się na dachach piorunochrony. Często te zabezpieczenia mają prostą konstrukcję, a ich montaż krótko trwa i niewiele kosztuje. Wykorzystuje się wówczas wszystkie metalowe elementy pokrycia dachu i ścian, aby na nich budować zwody i przewody. Takie działanie ma na celu uziemienie każdego elementu, który potencjalnie mógłby skupić na sobie siłę pioruna i doprowadzić do podpalenia budynku lub wyrządziłby inne szkody materialne.

Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Marka Bergtrauma posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu takich instalacji dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, przemysłowych, zabytkowych, sakralnych, usługowych i użyteczności publicznej jak szkoły czy hale sportowe. Dzięki temu docierają do nas klienci, którym polecono nasze usługi. Są nimi osoby indywidualne, deweloperzy oraz podwykonawcy, np. firmy zajmujące się innymi instalacjami. Elementy montujemy zgodnie z polskimi i europejskimi normami oraz sporządzamy wymaganą dokumentację. Dbamy nie tylko o jakość, ale i estetykę wykonania instalacji chroniącej zabudowania przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Bezpieczeństwo swojego domu powinno się zlecać osobom mającym wymagane przepisami uprawnienia do montażu instalacji odgromowej, które podczas doradztwa technicznego winny wykonać niezbędne pomiary i wyliczenia uwzględniające parametry budynku i innych instalacji.

Swoje usługi świadczymy na terenie Jeleniej Góry i okolic. Nie dysponujemy sztywnym cennikiem na usługi, dostosowujemy się do potrzeb klienta. Oprócz instalacji gwarantujemy doradztwo techniczne przy nietypowych rozwiązaniach. Na życzenie możemy sprawdzić, czy uprzednio zamontowana instalacja należycie spełnia swoje zadanie, poprawić jej funkcjonowanie lub rozprowadzić ją na nowo.